Galeria zdjęć

Licznik odwiedzin

Dzisiaj:138
Wczoraj:213
W tym miesiącu:3826
W poprzednim miesiącu:5236
Łącznie:112640

Nasza remiza

 

 

 

Nasza remiza:

Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Pakosławicach została wybudowana w latach 60-tych w samym centrum wsi i służy do dziś. W chwili obecnej w skład remizy wchodzą dwa boksy garażowe, salka szkoleniowa, malutkie zaplecze socjalne oraz wiata na sprzęt. Budynek w części garażowej jest ogrzewany elektrycznie, natomiast salka szkoleniowa ogrzewana jest kominkiem. W 2006 roku pakosławiccy strażacy postanowili polepszyć swoje warunki socjalne i podjęli działania mające na celu rozbudowę budynku. W trakcie prac projektowych zaplanowano powiększyć remizę o salę (pow. 200m2), kuchnie, boks garażowy, szatnie, pokoje socjalno-szkoleniowe, kotłownie, biuro.

b_160_100_16777215_00_images_stories_2014_remiza2013.jpg
Prace ziemne i murarskie rozpoczęły się wiosną 2009 roku. Wykonano fundamenty pod całość budynku, a do chwili obecnej wzniesiono również mury budynku socjalnego i garażu. Budowa sali została przerwana na etapie fundamentów i z powodu braku funduszy odłożona w czasie. Prace skoncentrowały się na pomieszczeniach niezbędnych do przyzwoitego funkcjonowania pakosławickich strażaków i mają na celu przystosowanie warunków socjalnych do poziomu zadań stawianych strażakom - ratownikom. W 2011 (kwiecień/maj) został wykonany strop i rozpoczęto przygotowaniaę do budowy pierwszego piętra. Wszystkie prace są wykonywane i finansowane przez samych strażaków co jest chyba ewenementem w skali kraju, ponieważ tak potrzebnej dla celów ratowniczych i szkoleniowych rozbudowie z niewiadomych przyczyn sprzeciwiała się Rada Gminy. Po wyborach jesienią 2010 roku nowi Radni przychylniejszym okiem patrzyli na naszą inwestycję, a przede wszystkim wsparli nas w budżecie na 2011 rok kwotą 50 tys. zł. 

Po korekcie projektu (rozbudowa została pomniejszona o salę szkoleniową) 21 czerwca Wójt Gminy Pakosławice rozstrzygnął przetarg na drugi etap prac (budowa piętra i dachu), który wygrała firma KSETRA Przedsiębiorstwo Projektowo – Budowlane z Chmielowic.
3 września 2012 roku rozpoczęły się prace kolejnego etapu rozbudowy naszej remizy. Już na początku października firma KSETRA wywiązała się z przewidzianych w przetargu prac i powstały ściany nośne I piętra, klatka schodowa oraz stropodach.
W ostatnich miesiącach 2013 roku obiekt został zamknięty bramą garażową, oknami i drzwiami, wykonano również tynki całego parteru. Strażacy wykonali także łazienkę z sanitariatami, a na początku 2014 roku rozpoczęły się prace wykończeniowe w pomieszczeniach siłowni, korytarza oraz sanitariatu przystosowanego dla osób niepełnosprawnych.
W sierpniu i wrześniu 2014 roku dzięki dotacji Komendanta Głównego PSP wykonane zostało centralne ogrzewanie całego budynku oraz ocieplony i uszczelniony został dach nowej części.
Końcem 2014 roku z powody niewystarczających środków finansowych potrzebnych do ocieplenia budynku rozpoczęliśmy prace wykończeniowe I piętra. Wykonane zostały tynki oraz posadzki.
Początkiem 2015 rozpoczęły się końcowe prace wykończeniowe I piętra a 1 września rozpoczęło się ocieplanie budynku.