Galeria zdjęć

Licznik odwiedzin

Dzisiaj:139
Wczoraj:213
W tym miesiącu:3827
W poprzednim miesiącu:5236
Łącznie:112641

Usuwanie owadów błonkoskrzydłych

b_160_100_16777215_00_images_stories_2016_osy.jpgMiesiące sierpień i wrzesień to okres szczególnej aktywności owadów błonkoskrzydłych. Pszczoły, osy, czy szerszenie pojawiają się wraz z pierwszymi ociepleniami i towarzyszą nam aż do późnej jesieni. Pomimo, iż atakują wyłącznie w samoobronie, to przypadki użądleń zdarzają się dość często. Ze względu na utratę naturalnych siedlisk owady te przystosowały się do życia w pobliżu terenów ludzkiej aktywności, a dla wielu z nas są one niepożądanym, a nawet wręcz niebezpiecznym towarzystwem. Wtedy na ratunek wzywana jest Straż Pożarna.

Według obowiązujących przepisów polskiego prawa m.in. ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz przepisów wewnętrznych Państwowa Straż Pożarna kwalifikuje takie zdarzenia jako "inne miejscowe zagrożenie" i zawsze podejmuje działania w przypadkach, kiedy obecność owadów może zagrażać zdrowiu i życiu osób przebywających w pobliżu miejsca bytowania pszczół, os lub szerszeni.

 

Jednak zgodnie z wytycznymi wydanymi przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej nie zawsze strażacy usuną gniazdo owadów. Strażacy muszą sprawdzić czy istnieje zagrożenie dla życia i zdrowia. W przypadku gdy takowe nie występuje strażacy oznakują teren, a właściciel posesji/obiektu zobowiązany jest od wezwania specjalistycznej firmy, która zajmie się usunięciem gniazda.

W ostatnim okresie nasza jednostka usuwała gniazda owadów m.in. w szkole, w budynkach kościelnych.